KAPELA - Barbie and The Rockers

1985                                                                                          1986

W połowie lat osiemdziesiątych na skutek rosnącej popularności pierwszej amerykańskiej stacji muzycznej MTV i realnego zagrożenia ze strony wypuszczonej przez firmę Hasbro, nowej serii zabawek w postaci lalek Jem and The Holograms, Mattel postanowił odświeżyć wizerunek najpopularniejszej lalki świata. Barbie miała już do tej pory wiele wcieleń, były one jednak zawsze bardzo zachowawcze. Występowała w nich zazwyczaj jako baletnica, księżniczka czy wesoła plażowiczka. Tym razem Mattel postawił jednak na bardziej odważny look Barbie, która miała stać się liderką zespołu rockowego. I tak też w 1985 roku została wypuszczona na rynek seria kolorowych ptaków lat osiemdziesiątych, czyli Barbie and The Rockers, znana także w Europie pod nazwą Barbie and The Rock Stars. W skład zespołu wchodziła oczywiście nasza blondwłosa piękność, jej trzy koleżanki – Diva, Dana i Dee Dee oraz jeden chłopak – Derek. Lalki były wyposażone w wieloelementowe ubranka, buty, mikrofon oraz dodatkowy t-shirt z nadrukiem. Kobieca linia serii posiadała także liczne dodatki w postaci pierścionka, bransoletki, ozdób do włosów i szczotki /włosy Dereka były wmoldowane więc i szczotki brak/. W pudełku Barbie można było znaleźć także kasetą magnetofonową, która zawierała utwory "The Rockers Theme", "Dressin 'Up", "Born With A Mike" i "Stretchin' It.


Mattel zachęcony sukcesem serii The Rockers wyprodukował jej drugą edycję nazwaną "Real Dancing Action" w przypadku kobiet oraz "Hot Rockin 'Fun" w odniesieniu do mężczyzn. Teraz do grupy dołączył jeszcze jeden chłopak – Ken, obdarzony, w odróżnieniu od Dereka, bardzo bujną czupryną. Nie była to jednak jedyna zmiana. Poza zupełnie nowymi strojami, fryzurami i dodatkami /w skład których nie wchodziła tym razem kaseta z muzyką zespołu i dodatkowa koszulka/, damska część Rockersów z 1986 roku została obdarzona większą artykulacją ciała. Talia lalek nie była po prostu skręcana w lewo i w prawo, jak u innych Barbie TnT, ale osadzona na specjalnej, obrotowej kulce połączonej z mechanizmem umieszczonym w korpusie. Poruszanie z boku na bok górną częścią ciała lalki, wprowadzało w ruch jej ręce, które naprzemiennie unosiły się w górę i na dół. Porównując obie edycje Rockersów możemy dostrzec także ewolucję mattelowskich szczotek do włosów. W 1985 roku była ona jeszcze podłużna z cienkimi ząbkami, a rok później zmieniła kształt na bardziej owalny, z grubszymi, rzadziej rozstawionymi zębami.


Trzeci wypust Rockersów stanowiły lalki sygnowane nazwą „Barbie and The Sensations". W skład tego zestawu wchodziła oczywiście Barbie, jako liderka kapeli. Poza tym zespół wspierały jej trzy koleżanki: Diva, Dee Dee i Dana oraz Ken, którzy na potrzeby serii zmienili imiona odpowiednio na Bopsy, Belinda, Becky i Bobby. Lalki stylizowane były na lata pięćdziesiąte i były odwzorowaniem postaci z kreskówki stworzonej przez Mattela, czyli Rockersami, którzy podróżowali w czasie. Wraz z lalkami The Sensations pojawiło się także sześć scenicznych kreacji, które można było nabyć osobno.


W ramach dwóch pierwszych wypustów Rockersów ukazało się łącznie 18 zestawów ubranek. W 1985 roku Mattel wypuścił na rynek dwanaście różnych fasonów zwanych Barbie and The Rockers Fashion, z których tylko dwa były przeznaczone dla mężczyzn. 


Rok później pojawiło się sześć kolejnych propozycji odzieżowych zwanych Barbie and The Rockers Concert Tour Fashion, z jedną dla Kena oraz pięcioma dla Barbie i jej przyjaciółek. Na poniższym zdjęciu, po lewej stronie lalki prezentują stroje podstawowe, a po prawej widzimy promocyjne fotki ubranek, które można było nabyć osobno.


Zestawy ubranek nie były jedynymi akcesoriami, jakie mógł nabyć fan rockowej kapeli Barbie. W sprzedaży pojawiła się też scena muzyczna /Hot Rockin 'Stage/, basen /Rockin' Pool Party/, zestaw mebelków /Rockin 'House Party/ oraz instrumentów /Live Concert Instruments i Rock Concert/, kawiarnia /Dance Cafe/, studio nagrań /Recording Studio/, samochód typu van /Hot Rockin 'Van/ oraz zdalnie sterowany motocykl /Rockin' Cycle/. Mattel wyprodukował także odtwarzacz kasetowy zwany po prostu "Barbie and The Rockers Cassette Player".


Jak już wcześniej wspominałam firma Mattel pokusiła się też o stworzenie dwóch kreskówek w ramach serii Barbie and the Rockers. Pierwsza z nich ukazała się w 1987 roku i była debiutem filmowy lalki Barbie. Pozycja nosiła tytuł "Barbie and the Rockers: Out of this World" i była 50 minutowym musicalem. Według fabuły Barbie była liderką popularnej grupy rockowej. Ona i jej przyjaciółki z zespołu wyruszyły w trasę koncertową, której finał odbył się w kosmosie. W tym samym roku zrealizowano kolejny film, stanowiący kontynuację poprzedniego. Jego tytuł to „Barbie and the Sensations: Rockin’ Back to Earth".Źródło zdjęć: ebay.com, pinterset.com, flicker.com

6 komentarzy:

 1. Ahhh moj koment sie nie dodał. Uwielbiam twoje opisy serii. Teraz juz wiem ktora Rockerske mam u siebie! Tą z mechsnuzmem :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) czekam w takim razie na jej prezentację na Twoim blogu! ja swoją Rockersówę przedstawię w następnym wpisie. Niestety jest to lalka po przejściach z podmienionym ciałkiem, nie znam więc "tanecznych" możliwości oryginału ;) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Kawał historii przedstawiłaś, jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło! uwielbiam "grzebać" w historii Mattela ;) a to, czego się dowiem utrwalam w postaci wpisów na blogu.

   Usuń
 3. Świetny wpis :D
  To była naprawdę piękna seria :D
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę przyznać, że nieźle się w nią wkręciłam ;)

   Usuń